Gradinita Cresa Pipera

Gradinita Dreamland Pipera - Dreamworld

Gradinita Cresa Pipera reprezinta pagina unde puteti gasi informatii utile despre Gradinita Cresa Pipera: Gradinita Dreamland Pipera - Dreamworld.

Gradinita Dreamland Pipera - Dreamworld
Gradinita privata cu program prelungit
0787.522.122

Despre Noi

Gradinita DREAMLAND ofera copiilor care-i trec pragul un mediu in care siguranta, bunastarea si dezvoltarea lor armonioasa sunt primordiale.

Gradinita Dreamland sustine socializarea, educarea si pregatirea copiilor intr-un mediu educational cat mai atractiv, cultivandu-le aptitudinile si formandu-le deprinderile necesare integrarii in societate, incurajand formarea unor atitudini si comportamente bazate pe creativitate, comunicare, curiozitate, independenta, entuziasm si incredere in sine.

gradinita cresa pipera

Gradinita ofera copiilor activitati de invatare si cunoastere in aer liber prin intermediul unui personal calificat, atent selectionat – in vederea obtinerii unor rezultate remarcabile in ceea ce-i priveste pe copii.

Intr-o atmosfera calda si relaxata, dar dinamica si stimulativa, bazata pe intelegere si respect reciproc, copiii sunt expusi unor experiente de invatare care stimuleaza curiozitatea si creativitatea. Aceste experiente sunt astfel concepute incat sa permita fiecarui copil sa isi descopere identitatea proprie, sa-si dezvolte o imagine de sine pozitiva si sa devina independent si responsabil.

Gradinita DREAMLAND pretuieste parteneriatul parintilor cu profesorii-educatori si incurajeaza participarea activa a celor dintai la activitati din care copiii sa invete despre diversitate si provocarile vietii.

Credem in creativitate si o stimulam prin toate ariile de dezvoltare. La DREAMLAND, grija, afectiunea si increderea incurajeaza toti copiii sa-si asume riscuri si sa experimenteze. In fiecare saptamana, schimbam tema si resursele educationale, iar clasa capata dimensiuni de poveste.

In planificarea activitatilor si indrumarea copiilor ne concentram pe diferitele moduri in care acestia invata.
Prin caracteristicile unei invatari eficiente pe care le urmarim sustinem copilul in a ramane motivat si eficient in invatarea proprie:

• Joc si explorare – motivam copiii sa investigheze si sa experimenteze mediul din jurul lor si sa incerce ‘o data’.
  • Invatare activa – incurajam copiii sa se concentreze si sa continue sa incerce chiar daca intampina dificultati si sa se bucure de realizari
  • Gandire critica si creativa – oferim ocazia copiilor sa dezvolte si sa impartaseasca ideile proprii, sa realizeze conexiuni intre idei si sa dezvolte strategii pentru a imbogati propria invatare.

Orice activitate de peste zi este privita ca o experienta de invatare. Predarea integrata a cunostintelor are in vedere angajarea copilului in experiente diverse de invatare si ofera posibilitatea construirii cunoasterii in mod sistemic, stabilind conexiuni intre concepte, obiecte, fenomene, evenimente, actiuni, sentimente.

Experientele de viata ale copilului sunt interdisciplinare si implica toate domeniile de dezvoltare. La fel trebuie sa se construiasca si invatarea lui pentru a fi semnificativa si cu efecte de lunga durata.

Servicii

Gradinita DREAMLAND functioneaza intr-o cladire noua si generoasa ca spatiu – 850 mp, amplasata in mijlocul unei gradini cu brazi, fiind o oaza de liniste si aer curat.

Temele anuale sunt abordate sub forma de proiecte tematice cu o durata de 1-5 saptamani, in functie de nivelul de varsta si de interesele copiilor din grupa, raportandu-se in decursul unei saptamani la cinci domenii experientiale: Dezvoltare fizica, sanatate si igiena personala, Dezvoltarea socio-emotionala, Dezvoltarea limbajului si a comunicarii, Dezvoltarea cognitiva, Capacitati si atitudini de invatare.

Facilitati gradinita

•  sali de clasa mari si luminoase
  •  baza materiala conform standardelor europene
  •  personal didactic tanar, pregatit profesional
  •  sistem biligv de predare
  •  sala de sport/dans/aikido
  •  teren de joaca amenajat cu jucarii de exterior in curtea scolii
  •  sali de servirea mesei
  •  biblioteca
  •  bucatarie proprie
  •  cabinet medical
  •  cabinet de consiliere
  •  sali de studiu (cluburi)
  •  spatii exterioare (1000 mp) si interioare de joaca si recreere
  •  platforma online pentru management educativ – kinderpedia
  •  transport
  •  supraveghere video

tarife gradinita pipera

Pe parcursul anului scolar pot aparea si alte costuri optionale:

• Costuri pentru activitatile extracurriculare (vizite/ ateliere/ excursii/ teatre/ tabere/ targuri de carte/ Targul de martisor);
  • Servicii de transport – in functie de numarul de drumuri (dus/intors) si de zona de preluare/ predare;
  • Summer School;
  • Cluburi cu plata.

TAXA DE INSCRIERE

• Taxa de inscriere este in valoare de 500 lei, este unica (se plateste doar o singura data) si este nereturnabila.

TAXA DE RECHIZITE
Taxa de rechizite este in valoare de 150 euro / anual si cuprinde:

• Consumabile utilizate pe parcursul intregului an scolar: auxiliare(carti si caiete tiparite), consumabile ( creioane colorate, carioci, hartie colorata, cartoane, diverse materiale pentru activitatile practice , bloc desen, acuarele etc)
  • Participarea la diverse programe/proiecte educationale
  • Premii si diplome

REDUCERI
Se ofera un discount de 3% pentru plata trimestriala, 4% pentru plata semestriala si 5% pentru plata anuala.
Gradinita DREAMLAND ofera un discount de 10% la taxa de scolarizare pentru frati.